#440 na kioscima

21.3.2016.

 

Najave


Urbane ruševine i fotografija



Pozivaju se fotografi, vizualni umjetnici i autori da se prijave za sudjelovanje na žiriranoj grupnoj izložbi koja će se održati u sklopu festivala Prvomajski inkubator 6. – 19. svibnja u gradu Krku. Ovogodišnji šesti po redu Prvomajski inkubator je glazbeno-likovno-edukativni festival u organizaciji udruge Kreativni Krk. Ovogodišnji festival obrađuje teme koje nam ukazuju na stanje tržišta rada, gospodarstva, proizvodnih sektora, itd. Gotovo svakodnevno, svjedoci smo zatvaranja nekada jakih i uhodanih proizvodnih pogona koji su bili okosnica ekonomskog razvoja i postali svojevrsni simboli regija u kojima se nalaze. Donedavno "živo" arhitektonsko tijelo, gubljenjem svoje uloge, odjednom postaje napušten prazan kostur. U novije vrijeme pojavio se trend fotografiranja upravo takvih tzv. urbanih ruševina, koji se fokusira na fotografiranje propadanja napuštenih zgrada, hotela, tvornica, strojeva i sl. unutar gradova ili u njihovoj neposrednoj blizini. Ova vrsta fotografije estetizira napuštanje i propadanje građevina, arhitektonskih kompleksa i dijelova grada te potiče debate o važnosti umjetnosti u revitalizacijskim i restauracijskim projektima u (post)industrijskim zonama. Mladim umjetnicima ovo je poziv da se nakratko pretvore u urbane istraživače te osim čistog dokumentiranja urbanih ruševina daju svoj pogled na estetiku raspadanja. Također želimo da istraže vlastiti odnos (ili odnos ljudi današnjice) s tim svjedocima, ne tako davne prošlosti. Sudionicima je ostavljeno na izbor kako će obraditi temu. Odabrani radovi bit će izloženi u renomiranoj galeriji Decumanus u gradu Krku te virtualno na web stranici udruge Kreativni Krk. Prijava mora sadržavati:



- digitalni fotografski uradak koji odgovara na zadatak ovog natječaja u .jpeg formatu rezolucije 300 dpi za tisak na A3 format. Pod fotografskim uratkom podrazumijevamo jednu fotografiju, foto-kolaž ili čak narativnu seriju fotografija.

- Naziv datoteke mora biti spremljen prema shemi: Prezime_Ime_Naziv rada_Godina.

- Preporučamo slanje preko WeTransfer servisa.

- ako fotografski uradak nije digitalan, autori ga mogu dostaviti na adresu:

Udruga Kreativni Krk (za fotografski natječaj), Ljudevita Gaja 5, 51500 Krk, Hrvatska. (Napominjemo da takve radove ne vraćamo autoru).

- naziv i kratki opis/koncept prijavljenog rada (do pola kartice teksta)

- životopis autora (do pola kartice teksta, e-mail i broj telefona)

- link na web stranicu autora, profil na društvenoj mreži i sl.

Prijave treba slati na e-mail: art.kreativni.krk@gmail.com s naznakom „Za foto-izložbu“

Prijave moraju stići zaključno s 25. ožujkom 2016. do 23:59 sati. U odabiru radova sudjelovat će: Bruna Justinić, Lucija Štefančić, Igor Gržetić i Mario Depicolzuane.  Odabrani radovi bit će objavljeni do 6. travnja 2016. g. na web stranici i Facebook stranici Udruge. Za sva dodatna pitanja slobodno se javiti na art.kreativni.krk@gmail.com



Mesokombinat



U Galeriji SC od 26. veljače do 5. ožujka održava se izložba Mesokombinat mladog osiječkog autora Nebojše Vukovića (1985.) Izložba je “usmjerena na istraživanje relacija autora i gledatelja, pojedinca i skupine, a Vukovićevim radovima dominira atmosfera koju svjesno inducira kaosom, kakofonijom i agresivnošću. Radovi mu se estetski oslanjaju na divlju razigranost i neobuzdanost dadaista i neodadaista poput Kurta Schwittersa i Roberta Rauschenberga, dok je sadržajem i karakterom sveprisutna aura agresivnosti i tjelesnosti Junge Wilde i Bečkih akcionista. Radovi, koji medijski variraju od kolaža, fotomontaža, ready-madeova i taksidermije do audiovizualnih rješenja, redovito polaze od istraživanja osobnih intelektualnih i psiholoških barijera. Oblikovanju radova pristupao je koristeći se istovremeno pop kulturnim, supkulturnim i motivima ‘s one strane’ moralnog spektra. (…) U svom novom video radu Mesokombinat Nebojša predstavlja osjetljivu temu iz njegove matične sredine, Bilja u Baranji, koje je prolazilo kroz redovite gospodarsko-političke devastacije. Regija koja se spominje jedino u kontekstu dnevno-političkih kalkulacija, prostor je sustavnog političkog nasilja i institucionalnog nemara. Duboko marginalizirani, njeni stanovnici prepušteni su sebi samima dok bespomoćno promatraju dezintegraciju društvenog, ekonomskog i kulturnog tkiva od kojeg je skrojen njihov identitet. Ključan dio njihova identiteta bio je upravo nekadašnji gospodarski div Belje, koji je bio više od pukog ekonomskog subjekta mjesta. Onaj snažan društveni i kulturni život, koji se od Austro-Ugarske pa do kraja Jugoslavije oko Belja gradio, erodirao je i u kratkom roku zaboravljen: sve to u periodu nacionalistički inducirane tranzicije prema neoliberalnome kapitalističkom idealu. Upravo je ova erozija vrijednosti od društvenog prema onom feudalnome partikularnom interesu tema rada Nebojše Vukovića. (…)“ (iz predgovora Vladimira Tatomira)



Rutin dizajn



U četvrtak, 25. veljače, u 19 sati, u zagrebačkoj HDD galeriji, otvara se izložba Čitaj dizajn / Magazini i časopisi 90-ih i 2000-ih grafičkog dizajnera Dejana Dragosavca Rute (1971.) Izložba ostaje otvorena do 11. ožujka. Dejan Dragosavac Ruta svoj profesionalni život započinje 1994. u magazinu Arkzin. Tijekom narednih dvadeset godina radi na brojnim magazinima i časopisima (Nomad, Gordogan, Up&Underground, Frakcija, Libra Libera…) vezanima za njegov prirodni radni, ali i svjetonazorski milje takozvane “nezavisne”, “izvaninstitucionalne” i “alternativne” kulture. Većina tih projekata dio je lokalne “tradicije” u kojoj su časopisi i magazini za kulturu proizvod entuzijazma i posvećenog rada urednika, suradnika, pa i dizajnera, no često su kratkog trajanja, niskog ili diskontinuiranog ritma izlaženja, razmjerno malih budžeta i “neprofesionalnih” radnih uvjeta, što sve, dakako, ima utjecaja i na metode rada, pa i na dizajn. U vrijeme kada Ruta započinje svoj rad još ne postoji nikakav sustavni pregled hrvatskog grafičkog dizajna (pa ni magazina i časopisa), no više izdavačkih projekata (Pop-Express, Teka, Prolog, Novine Galerije SC, Polet…) ostavilo je znatnog traga na evoluciju izdavaštva, pa i dizajna u Hrvatskoj. Rutini klijenti većinom dolaze iz područja kulture i civilno-društvene scene (Multimedijalni institut, Kontejner, Platforma 9.81, Eurøkaz, SKD Prosvjeta, British Council, inicijativa Pravo na grad) za koje oblikuje kataloge, knjige, promotivne materijale, kampanje itd.



Jazz Lab Utorak



Od 1. do 22. ožujka održavaju se radionice namijenjene svim glazbenicima instrumentalistima i vokalistima. Sudjelovanje je besplatno, uz prethodnu prijavu. Radionice se održavaju u Zagrebu, u Studentskom centru i na Muzičkoj akademiji. Projekt je realiziran zahvaljujući suradnji Muzičke akademije u Zagrebu, Hrvatske glazbene mladeži i Studentskog centara Sveučilišta u Zagrebu - Kultura promjene. Prvog ožujka u 17h u dvorani MM centra Bruno Mičetić drži radionicu jazz gitare. Desetog ožujka u 11h u sobi 222 Muzičke akademije Jean-Luc Ponty drži radionicu violine (u suradnji sa Jazz.hr i HDS-om). Petnaestog ožujka u 17h u dvorani MM Željko Kovačević drži radionicu saksofona “Jazz language“. Naposljetku, 22. ožujka Kruno Levačić u 17h u dvorani MM drži radionicu bubnjeva “Jazz, funk i folklor“. Prijave za radionice se primaju na e-mail hgm@hgm.hr ili na telefon 01/6111-600

preuzmi
pdf